Hana Fuyu štepené, Diospyros kaki, Ebenovník rajčiakový, Hurmikaki

Hana Fuyu štepené, Diospyros kaki, Ebenovník rajčiakový

Kategorie výrobku

Ovocinárstvo » Menej známe ovocie » Hurmi kaki

Názov

Hana Fuyu štepené , Diospyros kaki, Ebenovník rajčiakový

Katalógový kód výrobku:

OVHA05628

Špecifikácia

Pôvod.

Pochádza z Číny. Je to opadavý strom s guľovitou korunou dosahujúci výšku až 15m. Listy sú veľké a hladké. Na jeseň sa vyfarbujú do oranžova. Opadávajú pred dozrievaním plodov. Kvety kvitnú v júni, takže unikajú jarným mrazíkom. Samičie kvety sú väčšie ako samčie. Vyrastajú po troch z pazuchoch listov. Pestujú ho skoro v každej subtropickej krajine. Vypestovala sa u nich mrazuodolnosť až do -20°C, takže ich na zimu nemusíme dávať do vnútra, ale odporúčame ich na zimu prikryť.

Pestovanie.

Prvé roky by sme mali hurmikaki pestovať v kvetináči, potom ich môžeme vysadiť do voľnej pôdy. Pôda by mala byť výživná, stredne ťažká ílovitá s pH 5,5 - 6,8. Je náročné na svetlo, teplo a vodu, pri nedostatku vody okamžite vädne. Najlepšie je ho vysádzať na južnú stranu, zo severu chránenú pred studenými vetrami. Zo začiatku rastie pomaly. Rodiť začínajú najskôr v 5 až 10 roku, rodenie môžeme urýchliť zaštepením stromčeka.

Rez.

Vzhľadom k bujnému rastu a potom k obťiažnému oberaniu plodov, snažíme sa hlbokým rezom udržať stromček do 3m. Režeme na nízky kmienik s presvetlenou korunou na jar v marci až apríli. Pri reze musíme dávať pozor, keďže kvitne na konárikoch vyrastajúcich z jednoročného dreva.

Rozmnožovanie.

Rozmnožujú sa semenami, ktoré sa nachádzajú v strede plodu. Býva ich 2 až 5 kusov. Pred výsevom ich musíme stratifikovať v chladničke. Vysievame vo februári až marci do hĺbky 4-5cm do humózneho substrátu.

Popis odrody:

Hurmikaki Diospyros kaki odroda Hana Fuyu je nová veľkoplodá odroda. Plody sa dajú konzumovať hneď po dozretí priamo zo stromu. Sú veľké 200 až 260 g s šupkou červeno oranžovej farby po dozretí, dužina je oranžová. Mrazu odolnosť je veľmi vysoká, pri teplotách nižších ako -20°C ju dodatočne chránime. Vzrast je stredne silný, okolo 3-4 m v dospelosti. Úrodnosť je vysoká, až 30-40 kg z jedného stromu, pri veľkej násade je vhodná regulácia plodov. Kvitne v júni, dozrieva začiatkom októbra. Odroda Hana Fuyu je samoopelivá kaki, plodí aj bez opeľovača, ale pre dosiahnutie naozaj veľkých plodov je opeľovač vhodný. Odolnosť voči chorobám a škodcom je vysoká, prakticky si vystačíme bez chemických postrekov.

Produkt obsahuje (množstvo)

1 kus

Cena s DPH

22,00 €

Poznámka

Pokiaľ to nie je uvedené, ceny sú s DPH

Dôležité informácie

Nie sme e-shop

Toto nie je e-shop. Je to informatívna web stránka s tovarom, ktorý vieme ponúknuť s približnými cenami. Po registrácii si ...

Informácia pre zákazníkov

PRED OBJEDNÁVKOU SI NAJPRV OVERTE ĆI JE DANÝ PRODUKT AJ SKLADOM NA 0903 433 033 ALEBO NA kvety@klivia.com