Schizandra čínska, Schisandra chinensis

Schizandra čínska, Schisandra chinensis

Kategorie výrobku

Ovocinárstvo » Menej známe ovocie » Schizandra

Názov

Schizandra čínska , Schisandra chinensis

Katalógový kód výrobku:

OVSC00569

Špecifikácia

Pôvod.

Ovocná liana.
Jeden z najmenej docenených ovocných druhov.
Okrem estetického účelu, ktorý rastliny spĺňajú, je schizandra ovocninou s výnimočne veľkou nutričnou hodnotou. Jej plody sa využívajú najmä na spracovanie. Patrí do rodu Schisandra, ktorý zahŕňa 25 druhov lián rastúcich v trópoch a subtrópoch Ázie a Severnej Ameriky. V Rusku rastie na Ďalekom východe v cédrovo-široko-listnatých a široko-­listnatých lesoch madžuského typu, v oblasti Primoria, Prlamuria a na juhu Sachalinu. Vyskytuje sa v Číne, na Kórejskom polostrove a v Japon­sku. Rastie prevažne na dobre drenážovaných hlinitopiesočnatých pô­dach, vo výške 200-500 m n. m. V ranom veku je tieňomilná, plody sa vytvárajú pri dobrom osvetlení. U nás je pomerne málo rozšírená a nedocenená.

Biologické vlastnosti a pestovateľské požiadavky.

Trváca drevnatejúca liana so silnými monopodiálne sa rozkonárujúcimi výhonmi. Dosahuje dĺžku 10-12 m. Výhony rastú zo sympodiálnych sivohnedých stolónov, vyrastajúcich z koreňového kŕčika v hĺbke 10-15 cm. Sú ľavotočivé. Listy sú striedavé, zúbkaté, mierne dužinaté, na líci zelené, na rube svetlejšie. Rastlina je jednodomá, s oddelenými kvetmi obidvoch pohlaví. Súplodie je strapcovité, zložené zo 4-40 šťavnatých, jas­nočervených bobúľ. V každej bobuli sú 2-3 semená obličkovitého tvaru. Vyžaduje si bežné poľné podmienky na pestovanie.

Využitie.

V dužine plodov sa zistili kyseliny (citrónová, jablčná, vín­na), cukry, bielkoviny, vitamín C. Obsah kyseliny citrónovej a jablčnej sa približuje ich obsahu v citróne. Zistili sa tiež látky typu vitamínu B a P a dokázali sa antokyány a cukry. V semenách sa nachádza väčšie množstvo silice. Ďalej obsahuje terpenické látky - schizandrol a schizandrín, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu pripomínajúcu citrón, vitamín E a tuk. Významný je obsah minerálnych solí, najmä K a Ca, ďalej S, Mg, Na, P, Fe, Mn, Ni a Cu. Hlavnými účinnými látkami sú lignany, ktoré sa nachádzajú v koreňoch, stonkách, ale predovšetkým v semenách. Rastlina neobsahuje alkaloidy a glykozidy. Z plodov sa získavajú dve drogy - Fructus schisandrae chinensis a Se­men schisandrae. V Rusku z nich vyrábajú galenické prípravky. V súčas­nosti sa používa Tinctura schisandrae ako stimulans a tonikum. V Číne sa používa ako adaptogénny kompozitný prípravok shengmai - injekcie, roz­tok a prášok. "DDB capsulae - Xian Nong Tan Brand" sa využíva ako hepatoprotektívum. Z plodov sa pripravuje liečivé víno, pre potravinár­sky priemysel boli odporúčané aj ako farbivo. V domácich podmienkach sa vďaka svojmu vysokému obsahu vitamínov a minerálov využívajú najmä ako prirodzený a najmä čisto biologický multivitamínový a multiminerálny doplnok stravy. Táto vitamínová bomba je prirodzenou prevenciou proti chrípke a nachladnutiu. Nezanedbateľný význam má aj estetické hľadisko, nakoľko táto popínavá liana je veľmi elegantná. Jesenná prítomnosť plodov silne podfarbuje jej atraktivitu, úžasná kombinácia okrasnej a úžitkovej formy.

Ing. Marián Komžík

Pozn. V tomto texte boli využité úryvky z knihy Menej známe ovocné a tonizujúce rastliny /Hričovský, I. a spol/.

Produkt obsahuje (množstvo)

1 kus

Cena s DPH

12,00 €

Poznámka

Pokiaľ to nie je uvedené, ceny sú s DPH

Dôležité informácie

Nie sme e-shop

Toto nie je e-shop. Je to informatívna web stránka s tovarom, ktorý vieme ponúknuť s približnými cenami. Po registrácii si ...

Informácia pre zákazníkov

PRED OBJEDNÁVKOU SI NAJPRV OVERTE ĆI JE DANÝ PRODUKT AJ SKLADOM NA 0903 433 033 ALEBO NA kvety@klivia.com