Vertikutácia je jednou zo základných operácii pri udržaní kvalitného trávnika.

Prečo robíme vertikutáciu trávnika.

Hrubá vrstva trávnej plsti spôsobuje plytké zakoreňovanie trávnika – korene sa nezakoreňujú do hĺbky, ale rozrastajú sa do vrstvy v trávnej plsti. Trávna plsť vytvára optimálne podmienky pre rast burín, vznik rôznych chorôb a v období suchšieho počasia trávnik rýchlo vysýcha.
Je viacero dôvodov, prečo sa nám vytvorí hrubá plsť, ktorá zabraňuje prístupu vzduchu, živín a vody ku koreňom trávnika a zároveň zabraňuje výmene plynov:
1. Pri pravidelnom kosení odstraňujeme vertikálne rastúce listy trávnika. Horizontálne prírastky pod čiarou kosenia zostanú neporušené. Sú veľmi dôležité pre zahusťovanie trávnika. Avšak časom nám úplne zahustnú a utvoria nám nepriepustnú plsť.
2. Aj pri najkvalitnejšom kosení nám časť pokosenej hmoty ostane v trávniku, čo pri častom kosení uschnutím trávnej hmoty vytvorí trávnu plsť.
3. Klimatické zmeny spôsobujú zvýšený rast machov, ktoré potláčajú rast trávy. Mach je skoro vždy ukazovateľom aj toho, že trávnik je chudobný na živiny.
4. Po dlhších etapách suchšieho počasia zostávajú na trávniku zbytky suchej odumretej trávy. Veľmi dôležitým faktorom je, že zamedzíme rastu dvojklíčnolistých burín, hlavne s listovými ružicami prisadnutými k povrchu pôdy.

Aké náradie alebo stroj používame.

Vertikutáciu môzeme pri malých plochách prevádzať ručne, alebo pri väčších plochách mechanicky.
Ručne to robíme ostrými hrabľami, keď trávnik s nimi surovo pohrabeme, aby sme trávnu plsť čo najviac rozrušili a

vyhrabanú vrstvu dôkladne odstránime. Upozorňujeme, že ide o veľmi namáhavú prácu.

Vertikutačné hrable môžu byť umiestnené aj na dvoch kolieskach, ktoré podstatne znížia fyzickú námahu, ale pri väčšej ploche sa aj s tým nadrieme.

Mechanicky sa to robí strojmi podobnými kosačke, iba miesto nožov je tam umiestnená hriadeľ, na ktorej sú pripevnené nože, ktoré nám trávnu plsť narežú a odumreté časti vyhádžu na povrch. Väčšina je vybavená aj zberačom. V prípade že nemáme zberač, môžeme materiál pozbierať rotačnou kosačkou so zberným košom.

Pracovný postup pri vertikutácii.

Pred samotnou vertikutáciou trávnik pokosíme čo možno najnižšie, až na 2 – 3 cm. V prípade suchšieho počasia, trávnik primerane polejeme. Vertikutujeme pre väčšiu účinnosť minimálne dvoma smermi, najlepšie do kríža. Stroj si nastavíme, aby sme sa minimálne dotýkali pôdy. Po dôkladnom odstránení plste trávnik dôkladne pohnojíme a ľahko zapieskujeme ostrým pieskom ( dávka 3 – 5 litrov na m2 ).
Pieskujeme preto, aby sme dosiahli dlhodobejší efekt zásahu. Piesok sa nám dostane do drážok spravených vertikutátorom, tým sa drážky nezacelia a trávnik cez drážky prijíma ľahšie vodu, vzduch a živiny.
V prípade hlbšej vertikutácie (skarifikácie), trávnik zapieskujeme, pohnojíme a podsejeme kvalitným osivom ( v prípade silno zaťažovaných a športových trávnikoch dosievame osivom s vyšším obsahom mätonohu, lebo semeno rýchlo klíči a má vysokú konkurenčnú schopnosť). Potom trávnik ľahko zavalcujeme a udržujeme vlhký, až kým nám nevyklíči semeno.

Vhodný čas na vertikutáciu.

Vertikutáciu prevádzame iba za plnej vegetácie trávnika. Najčastejšie to robíme na začiatku jari, asi po druhom kosení, a koncom septembra a začiatkom októbra, v závislosti od podmienok. Pri slabšom mraze a dlhotrvajúcom suchu prácu odložíme. Pri silne zanedbaných plochách s vysokým podielom trávnej plsti vertikutujeme aj raz mesačne.

Výsledný efekt.

Po každej vertikutácii trávnik vyzerá veľmi zdevastovane. Počas krátkeho času asi dvoch týždňoch budeme s výsledkom práce určite spokojný. Musíme si ale uvedomiť, že týmto zásahom nedokážeme odstrániť všetky nedostatky trávnika. Pre krásny trávnik je vertikutácia len jednou z množstva operácii komplexu regeneračných opatrení.

Cenník vertikutácie. 

Ceny sa stanovujú po obhliadke a následujúcej dohode, v cene nie sú dopravné náklady.
Pred vertikutáciou je vhodné pokosiť trávnik o stupeň nižšie ako normálne kosíte a dva dni predtým primerane zaliať, keď nie je daždivé počasie.

Viniče úplne rezistentné

Skladom: DIKSON, JAPONSKÁ IZABELA, KATALONIA, KIŠMIŠ REBEKKA, NEW YORK, ROŠFOR, SAŠENKA LEONOVA, ŠARLOTA.

Objednávky

Pred objednávkou si najprv overte, ći je daný produkt aj skladom, na tel. 0903 433 033 alebo emailom kvety@klivia.com

AKCIE

Pri AKCIÁCH bude platiť iba jedna. Stáva sa, že máme akciu na semená a aj na prepravu. Bude platiť tá s výraznejšou zľavou.

Nové odrody viniča skladom

KARAMELKA, BEZSEMENKA, LAJOŠ KOSSÚTH, AKCENT, KING, KONSUL, STRAŠENSKIJ.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

Semená Semo novinky jar 2019

Na jarnú sezónu pre nedočkavých novinky z kuchyne Sema.

Objednavky bez registrácie

Pre objednávky sa nemusíte registrovať, stačí napísať mail.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

NOVÉ OVOCNÉ ODRODY

Tento rok uvádzame tzv. Rodinné stromy, kde na jednom rastie viac druhov a odrôd. Viac sa dozviete TU.

Najlepší čas na výsadbu

Najlepší čas na výsadbu stromčekov a kríkov (ovocných aj okrasných).

NOVÁ STRÁNKA

Prioritou sú rezistentné odrody. kliknite tu. Mottom novej stránky je: ako si vybrať ovocný stromček podľa mojich predstáv čo najjednoduchšie?

Dôležité informácie

Nie sme e-shop

Toto nie je e-shop. Je to informatívna web stránka s tovarom, ktorý vieme ponúknuť s približnými cenami. Po registrácii si ...

ZATVORENÉ KORONAVÍRUS

ZATVORENÉ PRE KORONAVÍRUS NA NEURČITO. Ponúkame možnosť napísania objednávky cez E-mail kvety@klivia.com Každá ...