Založenie trávnikov

Najlepšou vlastnosťou pre ľudí zakladajúcich novy trávnik by mala byť trpezlivosť. Hlavne to platí pri založení trávnika výsevom. Pri založení trávnika si treba nechať čas, lebo chyby sa neskoršie veľmi ťažko, alebo vôbec nedajú odstrániť. Práce vykonávame nasledovne: odstránenie buriny a iných nežiadúcich rastlín, úprava plochy, vysiatie semena, polievanie a prvé kosenie.

Odstránenie zelenej hmoty.

Burinu nekosíme, o čo viac hmoty o to vyššia účinnosť. Vhodné herbicídy – Roundup, Glyfogan, Touchdown, Kaput, Fondo a iné. Nezabudnime do postreku pridať zmáčadlo, lebo väčšina burín je hladká a postrek by nám stiekol, zmáčadlo nám zvyšuje priľnavosť postreku na listy burín a zvyšuje účinosť daného prípravku o 30 – 70 %. V čase sucha je burinu vhodné polievať ( najskôr na druhý deň po postreku), postreková látka sa lepšie rozvedie do tkanív a koreňov burín, čím sa zvýši účinnosť a urýchľuje proces likvidácie buriny. Burinu likvidujeme až po úplnom vyschnutí cca 3 -5 týždňov od postriekania. Podľa posledných skúsenosti je vhodné postrek proti burine aspoň ešte raz zopakovať.

Úprava pozemku.

Základnou podmienkou pre kvalitný trávnik je príprava pôdy. Musíme si uvedomiť, že základom fakt pekného trávnika je dobré odvedenie vody z koreňov trávy. Ak toto nedosiahneme, zbytočne veľa sa narobíme. Mach, žltnutie trávy, zahnívanie a všetky podobné choroby vznikajú nedostatočným odvedením vody. Najideálnejším spôsobom je vydrenážovanie plochy. Je to však veľmi pracne a nákladné. Preto pri silnom utlačení zeme, musíme orať do čo najväčšej hĺbky ( aspoň 30 – 40cm ). Čím pôjdeme hlbšie, o to dlhšie musíme nechať uľahnúť zeminu. Pri takýchto prípadoch, je toto najlepšie uskutočniť na jeseň. Týka sa to hlavne novostavieb, keď je zemina okolo domu ujazdená od stavebných mechanizmov. Keď sme si istý, že nám takéto niečo nehrozí, stačí rotavátorovať do hĺbky asi 20cm. Až po dostatočnom uľahnutí pôdy pristúpime k vlastnému urovnávaniu pôdy. O čo viac času mu budeme venovať a o čo dôkladnejšie to spravíme, o to menej problémov nás čaká v budúcnosti. Pri menších plochách začíname urovnávaním hrabľami. Po približnom urovnaní zoberieme dosku ( 2,5 – 3m dlhá ) a plochu pekne stiahneme. Pri dobrej zemine, do ktorej budeme aj vysievať, pokračujeme valcovaním. V prípade, že pred vysievanim chceme dať ešte vrstvu kvalitnej zeminy, tak ju teraz rozhodíme a plochu znovu zarovnáme. Potom striedame valcovanie a sťahovanie doskou až kým nevytvoríme pre nás ideálnu rovinu a kým zemina nie je tak utlačená, že sa pri chôdzi na nej ani trochu nezabárame. Pri zakladaní trávnika semenom aj trávnymi drnmi, by mala byť úprava plochy rovnaká.

Vysiatie trávnika.

Pred samotným výsevom si musíme premyslieť viacero aspektov. Chceme trávnik len na okrasu, alebo aj na behanie? Ideme siať na slnečné stanovište, alebo je tam tieň, prípadne polotieň? Aké mám možnosti zavlažovania? Koľko času budem trávniku venovať? Podľa týchto otázok si zadovážime potrebné osivo, podľa možnosti čo najkvalitnejšie. Väčšinou potrebujeme 3 - 4 kg na 100m2. Pred výsevom rozrušíme vrchnú vrstvu pripravenej plochy jemne hrabľami, najlepšie hrabľami na lístie. Pri siati ručne si množstvo trávy rozdelíme napoly, jednu polovicu vysejeme a druhú polovicu vysievame kolmo na prvé vysievanie. V prípade výsevu sejacím strojom toto robiť nemusíme, stroj by to mal vysiať rovnomerne. Po sejbe znovu zoberieme hrable na lístie a semeno plytko zapravíme do zeme, viacmenej väčšia časť nám ostáva na povrchu. Následne valcovaním 2 krát kolmo na seba pôdu so semenom spevníme.

Cenník založenia trávnika výsevom.

Uvedené ceny sú iba orientačné, obsahujú DPH, prácu ( odburinenie, rotavátorovanie, vyrovnanie plochy, zasiatie, valcovanie ), hnojivo a trávne semeno. Neobsahujú cestovné náklady, prípadný dovoz zeminy, substrátu, piesku, odvoz odpadu. Cena služieb sa určuje individuálne podľa členitosti a kvality terénu.

Veľkosť plochy Cena za 1m2
do 100m2 od €3,50 do €9,00
do 300m2 od €2,70 do €4,60
do 500m2 od €2,30 do €4,20
do 900m2 od €1,90 do €3,80
nad 900m2

od €1,50 do €3,40

 

 

 

SEMENÁ ZÁSIELKY

Neplatíte poštovné pri objednávkach semien nad € 30,00 do váhy 2 kg.

OTVORENÉ CEZ ZIMU

Od 1.12.2018. do 28.2.2019. otvorené len po predchádzajúcej dohode.

Prijmeme zamestnanca

Do trvalého pracovného pomeru, prípadne na brigádu alebo dohodu so základnými vedomosťami o rastlinách. Všetky náležitosti pri osobnom styku.

Objednavky bez registrácie

Pre objednávky sa nemusíte registrovať, stačí napísať mail.

NOVÉ ODRODY SKLADOM

Marhule Samourai, Ninja, Rubista, Iziagat, Jengat, Jablone Galaval, Gala Brookfield, Weirouge a mnoho ďalšieho.

CENY, CENY, CENY

Ceny na stránke sú orientačné a nemusia sa zhodovať s cenami na predajni. Pre zistenie aktuálnych cien napíšte mail na kvety@klivia.com alebo volajte 0903 433 033.

NOVÉ OVOCNÉ ODRODY

Tento rok uvádzame tzv. Rodinné stromy, kde na jednom rastie viac druhov a odrôd. Viac sa dozviete TU.

MAĎARSKÉ PAPRIKY

ZNOVU V PREDAJI semená Maďarských paprík ako Promontor, Garam, Bodrog, Bagoly a mnohé ďalšie. AKTUÁLNA PONUKA JE TU. Budeme ju este dopĺňať.

NOVÁ STRÁNKA

PRIORITOU SÚ REZISTENTNÉ ODRODY. Kliknite TU. Mottom novej stránky je:
AKO SI VYBRAŤ OVOCNÝ STROMČEK PODĽA MOJICH PREDSTÁV ČO NAJJEDNODUCHŠIE?

Nie sme e-shop

Toto nie je e-shop. Je to informatívna web stránka s tovarom, ktorý vieme ponúknuť s približnými cenami. Po registrácii si môžete urobiť predbežnú objednávku, ktorá bude platná po vzájomnej dohode s aktuálnymi cenami, presným sortimentom a termínom dodávky.

Kontakt

Záhradníctvo Iveta s. r. o.
Kovácsova 357/133
Bratislava - Rusovce 851 10
IČO: 51 140 691
DIČ:  2120608666

Telefón: +421 903 433 033

kvety@klivia.com,

kvetyklivia@gmail.com

 

skype: peter.varenic

 

Neprehliadnite

INFORMÁCIA PRE ZÁKAZNÍKOV.

 

Od 1.12.2018. do 28.2.2019. otvorené len po predchádzajúcej dohode.

 

Neplatíte poštovné pri objednávkach semien nad € 30,00 do váhy 2 kg.

Otváracie hodiny

Od 1.12.2018. do 28.2.2019. otvorené len po predchádzajúcej dohode.

Pondelok

zatvorené
Utorok 13:00 - 17:00
Streda 13:00 - 17:00
Štvrtok 13:00 - 17:00
Piatok 13:00 - 17:00
Sobota 08:00 - 12:00
Nedeľa zatvorené

V prípade záujmu sa dá telefonicky alebo mailom dohodnúť na odbere tovaru aj mimo otváracích hodín.