Schizandra vitaminový klenot

Schizandra vitaminový klenot

Schizandra čínska (Schisandra chinensis) patrí medzi významné ovocie, ktoré nedostalo dlhú dobu zaslúženú  pozornosť. Má vysoké liečebné účinky, nielen jej červené bobule pripominajúce červené ríbezle, ale i listy či jej korene. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a éterických olejov a minerálov. Jej hlavná zložka je schizandria, ktorá má tonizujúci účinok, povzbudzuje celý organizmus, hlavne pri tzv. modernom životnom štýle. Prináša psychické uvoľnenie, výborná pri stresujúcom a napätom životnom štýle. Je to vitamínová bomba, výborná aj pri prechladnutí a chrípke. 

Je to trváca drevetejúca liana a má silne sa rozkonarujúce výhoni. Dĺžka je 10-12 m a výhony vyrastajú z koreňového kŕčka. Listy sú zubkaté, mierne dužinaté a zelené. Korene sú plytké pod povrchom pôdy. 

Pôda na pestovanie by mala byť výživná, ľahšie hlinitá a trvale zamokrená. Na slovenské podmienky je dostatočne mrazuodolná. Schizandra je jednodomá, ale odporúča sa vysadiť na jedno stanovište viac rastlín pre lepšie opelenie a bohatšiu úrodu. Rastliny sa sadia 1 m od seba, najlepšie na drôtenke alebo okolo pergoly, altánku, teda dôležitá je oporná konštrukcia. 

Vhodné je vysádzanie po celý rok pri kúpe rastliny s balom, ale najvhodnejší čas je počas jari. Schizandra začína rodiť neskoršie a to v 4-6 roku po vysadení. Preto je dôležitá oporná konštrukcia, ktorú rastlinu potrebuje na vôbec zarodenie. Plody sú červené bobule, ktoré dozrievajú počas augusta až septembra. Dôležité je plody ihneď po dozretí oberať. Jej chuť je jedinečná, má až 5 chutí a to kyslú, horkú, sladkú, štiplavú, slanú. 

Schizandra je odolná voči chorobám a škodcom, preto je možné bio pestovanie, bez chemickej ochrany. 

Zobrazenie mriežky:
Na sklade

Schizandra čínska liana mrazuodolná kontajner

(0)
Objednávky (27)

Schizandra čínska ( Schisandra chinensis) patrí medzi významné rastliny s červenými bobulami, ktoré majú vysoké liečebné účinky. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, éterických olejov a minerálov. Má ..

Zobrazenie 1 až 1 z 1 (1 stránok)