Vostorg zemolez kamčatský lonicera kamtschatika kontajner C0,5L

Vostorg zemolez kamčatský lonicera kamtschatika kontajner C0,5L

Počet hodnotení: 0 Objednávky (0)
9,50 €
Kód produktu: 150320240001
Dostupnosť:
Skladom

Prehľad

Vostorg je Sibírska odroda zemolezu kamčatského. Plody sú veľmi veľké, tmavofialové hmotnosť 1,6 až 2,8 g, dĺžka 4 cm. Plody sa dobre transportujú a skladujú v chlade. Chuť je sladkokyslá, bez horkej príchute, veľmi dobrá. Dozrieva v druhej polovi...

Popis produktu

Vostorg je Sibírska odroda zemolezu kamčatského. Plody sú veľmi veľké, tmavofialové hmotnosť 1,6 až 2,8 g, dĺžka 4 cm. Plody sa dobre transportujú a skladujú v chlade. Chuť je sladkokyslá, bez horkej príchute, veľmi dobrá. Dozrieva v druhej polovici  Začína plodiť na druhý rok po výsadbe, úroda dosiahne priemerne 2,5 kg plodov z jedného kríka, maximálne až 5,5 kg. Nebola zaznamenaná náchylnosť na škodcov alebo choroby. Je plne mrazuvzdorná, dokonca aj rozkvitnuté kvety znesú mráz.

Zemolez kamčatský (príp.ČUČORIEDKA KAMČATSKÁ) má kompaktný vzrast, dorastá do výšky 1,3m. V rade ho možno sadiť 1-1,5m od seba. Listy sú sivozelené, ochlpené. Vďaka svojmu pôvodu vydrží mráz - 45 stupňov Celzia, v kvete dokonca - 8 stupňov Celzia. Životnosť rastliny je až 30 rokov. Kvitne veľmi skoro a plody dozrievajú skoro v máji. Sú stredne veľké, šťavnaté, slakokyslé, chuťou pripomínajúce lesnú jahodu a čučoriedku. Významný je obsah pektínov, vitamínu C (30 - 65 mg %), antokyánových farbív a ďalších vitamínov zo skupiny B. Biologicky aktívne látky sa nachádzajú aj v iných častiach rastlín (listy, kvety). Majú tiež antiseptické vlastnosti, podporujú liečenie viacerých chorôb a zvyšujú celkovú odolnosť organizmu. Plody sú vhodné na výrobu ovocných štiav, kompótovanie a mrazenie. Listy kvetu a plody sa využívajú v ľudovom liečiteľstve. Môžeme ho zaradiť medzi ekologické ovocné druhy. Keďže nie je poškodzovaná chorobami a škodcami, nevyžaduje chemickú ochranu. Umožňuje nám to dopestovať zdravotne nezávadné plody s obsahom látok cenných pre ľudský organizmus.
PESTOVANIE
Zemolezu sa najlepšie darí vo výživnej piesočnato-hlinitej alebo hlinito-piesočnatej pôde so slabo kyslou pôdnou reakciou.Vyžaduje slnečné stanovište.Pôdu možno obohatiť organickým materiálom použitím rozloženého hnoja alebo kompostu k rastlinám v dávke 10-15kg na ker; doplnenie rozloženej organickej hmoty (hnoj alebokompost) je potrebné opakovať každé 2 až 3 roky. Rastliny z kontajnerov možno vysádzať počas celej vegetácie. Pre zlepšenie opelenia a oplodnenia sa odporúča vysádzať aspoň 2 odrody. Pri výsadbe rastlinu sadíme o 1 - 2cm hlbšie ako bola v kontajneri, dobre utlačíme a namulčujeme rašelinou alebo kôrou. Minerálna výživa: každoročne 20g/m superfosfátu a draselnej soli na jeseň a 20-30g/m liadku v dvoch dávkach na jar (skoro na jar a po odkvitnutí). Tvarovanie rastlín sa do 5 rokov obmedzuje na odstraňovanie poškodených a polámaných konárov, staršie rastliny je potrebné primerane zmladzovať odstraňovaním starých alebo príliš tenkých konárov.

 

Napísať recenziu

Poznámka: HTML nie je preložené!
               
Aprimira marhuľa mirabelka kríženec kontajner C10 podpník St. Julien
Aromas stálerodiaca jahoda kontajner  P10cm
Asia jahoda obria stredne skorá multiplat 10ks
Bellamira mirabelka neskoršia 3-ročná podpník St.Julien kontajner C10L
Clery jahoda veľmi skorá multiplat 10ks
Compacta marhuľa  samoopelivá letná prostokorenná podpník myrobalán